Penzión Pod Mariánskou horou    Levoča


TELEFÓN: ++421-53-4512705 recepcia
++421-53-4512701 reštaurácia
MOBIL: ++421-903-255440
FAX: ++421-53-4512705
EMAIL: rzlevoca@pobox.sk
WWW: www.autocamplevoca.sk
www.slovenskyraj.sk/podmarianskouhorou/
GPS: N 49.050006°
E 20.587258°
ADRESA: Kováčova vila 2
054 01 LevočaA/ Poloha:
    Penzión Pod Mariánskou horou ** sa nachádza 3 km severne od historickej Levoče v peknom prostredí Levočských vrchov. 300 metrov od penziónu sa nachádza viacúčelová vodná nádrž. Slúži na kúpanie, vodné športy a rybolov. K dispozícií sú vodné bicykle a člny. Nerušená príroda okolia je zase bohatá na lesné plody a huby. Súčasťou penziónu je aj autocamping **, ktorý patrí úrovňou služieb a vybavenosťou medzi najlepšie autocampingy na Slovensku. Právom je uvedený vo viacerých katalógoch štátov Západnej Európy.

B/ Možnosti turistiky v blízkom okolí:
    Vyznačené turistické chodníky na pešiu a cykloturistiku Vás dovedú do najzaujímavejších kútov Levočských vrchov. Žlto značkovaným chodníkom sa dostanete za 45 minút k najvýznamnejšiemu pútnickému miestu Slovenska ku kostolu na Mariánskej hore. Kostol bol povýšený na Baziliku minor. V roku 1995 slúžil omšu na tomto mieste aj Pápež Ján Pavol II. Opačným smerom od penziónu sa po červeno značkovanom chodníku dostanete na vrchol Brezová so širokým výhľadom na okolie. Vysoké a Nízke Tatry, Volovské vrchy, Slovenský raj, Branisko, Spišská Magura to všetko je odtiaľ ako na dlani. Naviac hrebeň tvorí aj hranicu európskeho rozvodia Čierneho a Baltického mora.
    Od roku 2007 bude Vojenský obvod Javorina nachádzajúci sa vo väčšej časti Levočských vrchov zrušený. Týmto sa zaujímavé miesta tohto pohoria stanú dostupnými pre každého návštevníka. Turistike v tomto regióne sa takto odkryjú ďalšie zaujímavé oblasti.

C/ Zaujímavosti v okolí penziónu:
    1/ Levoča, mestská pamiatková rezervácia s kostolom svätého Jakuba v ktorom sa nachádza najvyšší gotický oltár na svete ktorý je Dielom Majstra Pavla. Okrem toho v kostole sa nachádza aj ďalších 12 gotických oltárov. Z ostatných pamiatok mesta ktoré stoja na námestí je nutné spomenúť renesančnú radnicu pri ktorej stojí známa klietka hanby, zvonicu, evanjelický kostol, Thurzov dom, Dom Majstra Pavla, Hainov dom, Mariássyho dom, Spillenbergov dom, Krupekov dom, Veľký a Malý župný dom. Na Košickej ulici upúta návštevníkov Košická brána a kostol minoritov. Na Kláštorskej ulici je to Gymnaziálny kostol ktorý je spojený s bývalým Kláštorom minoritov a Poľskou bránou. V kláštore minoritov je známa krížová chodba.
    2/ Spišský hrad nachádzajúci sa 14 km od Levoče. Aj s okolím je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ide o najrozsiahlejší hradný komplex v strednej Európe.
    3/ Dreveník, národná prírodná rezervácia vzdialená 10 minút peši od Spišského hradu. Je to vápencová hora skladajúca sa z troch častí. Východnú časť nazývanú Kamenný raj tvoria vápencové bralá dosahujúce výšku cez 30 metrov. Strednú časť tvorí planina Dreveník. Zo Spišského hradu vedie cez obe časti žlto značkovaný turistický chodník. Západnú časť nazývanú Peklo tvoria taktiež skalné veže ešte vyššie ako vo východnej časti.
    4/ Žehra, obec s kostol sv. Ducha, pochádzajúci z 13. storočia. Je to národná kultúrna pamiatka zapísaná so Spišským hradom v Zozname UNESCO. Od Spišského hradu je vzdialená asi 3 km.
    5/ Hodkovce, miestna časť Žehry, nachádzajúca sa hneď pod hradom. Dominuje tu kaštieľ z 18. storočia.
    6/ Bijacovce, ďalšia obec pod Spišským hradom bohatá na pamiatky. V hornej časti obce je románska rotunda a gotický kostol. V dolnej časti neskorobarokový kaštieľ.
    7/ Spišské Podhradie, mestečko pod hradom. Centrum vyhlásené za pamiatkovú zónu. Taktiež zapísané so Spišským hradom v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Z pamiatok treba spomenúť aspoň kostol Narodenia Panny Márie, kláštor milosrdných bratov a židovskú synagógu.
    8/ Spišská Kapitula, mestská pamiatková rezervácia, súčasť Spišského Podhradia. Románska katedrála sv. Martina, kaplnka Zápoľských, biskupský palác, kanónie, hodinová veže to všetko sú pamiatky ktoré sa tešia záujmu návštevníkov. Taktiež v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
    9/ Spišský Hrhov, obec vzdialená 6 km od Levoče. Gotický kostol, neobarokový kaštieľ a kamenný most sú hlavné historické pamiatky tejto starej obce na Spiši.
    10/ Dravce, obec na západ od penziónu. Gotický kamenný most, gotický kostol sú hlavnými pamiatkami obce kráľovských chovateľov sokolov ktorá sa spomína už v roku 1263.
    11/ Spišský Štvrtok, kostol sv. Ladislava a kaplnka Zápoľských sú dominantné pamiatky obce. Kaplnka je vrcholným dielom gotického umenia na Slovensku.
    12/ Slovenský raj, národný park s roklinami Suchá Belá, Piecky, Veľký Sokol, Kláštorská roklina, Kyseľ, Sokolia dolina, Zejmarská roklina, Prielomom Hornádu patrí medzi najnavštevovanejšie veľkoplošné chránené územia na Slovensku. Od penziónu Pod Mariánskou horou vzdialený 20 km.
    13/ Obce v Levočských vrchoch, Nižné Repaše a Torysky vyhlásené za pamiatkové zóny ľudovej architektúry, V Nižných a Vyšných Repašoch gotické kostoly. Zachovaný rázovitý folklór, nárečie a kroj.

D/ Zimné športy v blízkosti:
    1/ Lyžiarske stredisko Ski Centre Levočská dolina je vzdialené od penziónu 2,5 km. Novovybudované stredisko s lyžiarskymi vlekmi H 130, Tatrapoma P a detským lanovým vlekom má umelé zasnežovanie. Zjazdovky 850 m - 1.130 m sú osvetlené čo umožňuje aj večerné lyžovanie. Sú určené pre náročných a menej náročných lyžiarov. V stredisku je lyžiarska škola a škôlka, skiservis, požičovňu lyží.
    2/ Lyžiarske stredisko Závada je vzdialené od penziónu 6 km. Dva lyžiarske vleky Tatrapoma H - 130 a EPV 300 sú určené pre rodinné lyžovanie.
    3/ Lyžiarske bežecké trate v lokalite Krúžok - Kúty - penzión Pod Mariánskou horou sú udržiavané a slúžia širokej verejnosti.

E/ Možnosti ubytovania:
    - 3 jednolôžkové izby s prístelkou
    - 1 dvojlôžková izba
    - 4 dvojlôžkové izby s prístelkou
    - 3 trojlôžkové izby s prístelkou
    - 1 apartmán
    - 20 chatiek (len v lete)
    - autocamping (celoročná prevádzka) s prísluchajúcim vybavením (70 miest)

    Všetky izby v penzióne majú vlastné sociálne zariadenie, sprchu alebo kúpeľňu. TV alebo rádio, niektoré izby sú s balkónom.

F/ Ďalšie služby:
    - reštaurácia (70 miest)
    - kongresová sála (30 miest)
    - spoločenská sála (120 miest)
    - sauna a perličková vaňa
    - letný bufet
    - letná terasa
    - upravené ohniská
    - detské ihrisko
    - volejbalové ihrisko

G/ Ceny ubytovania:
    Penzión:
       Jednolôžková izba bez TV 29 €
       Dvojlôžková izba bez TV 43 €
       Dvojlôžková izba s TV 48 €
       Trojlôžková izba bez TV 52 €
       Trojlôžková izba s TV 57 €
       Apartmán pre 2 osoby 61 €
       Prístelka 14 €
       Daň z ubytovania 1 € /osoba/noc

    Chatky:
       Turistická dvojlôžková chata od 11 € /osoba/noc
       Daň z ubytovania 1 € /osoba/noc

    Autocamping:
       Osoba 6 €
       Dieťa 3,50 €
       Auto 3,50 €
       Stan malý 3 €
       Stan veľký 3,50 €
       Caravan 3,50 €
       Elektrická prípojka 5,50 €
       Motorka 2,50 €
       Bicykel 1 €
       Obytné auto malé 4,50 €
       Obytné auto veľké 6,50 €
       Pes 2,50 €
       Daň z ubytovania 1 € /osoba/noc

H/ Záver:
    Na Vašu návštevu v Penzióne Pod Mariánskou horou a autocampingu sa teší majiteľ a pracovníci zariadenia.


webmaster