Ku každému stromu postavíme policajta?

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský kuriér, 20.10.1998
      Jeseň je obdobím, keď sa ľudia i zvieratá pripravujú na zimu. Predzásobujú sa. Väčšina legálne. Niektorým rómskym spoluobčanom sa to zrejme páči s istou dávkou napätia. Preto asi chodia kradnúť drevo do lesa. Keby však "len do normálneho". Im je "teplejšie" pri tom, ktoré rastie v Národnom parku Slovenský raj. V snahe zamedziť, resp. obmedziť tieto nájazdy Rómov Správa Národného parku Slovenský raj v Sp. Novej Vsi zabezpečuje od septembra 96. roku (zvyčajne do apríla nasledujúceho roku) stráženie lesa, ktoré financuje Štátny fond životného prostredia.
      "Najhoršie je to okolo osemnásteho, keď dostávajú podpory, vypijú si a sú "hrdinovia". Vtedy si trúfajú," hovorí otec a syn Žabeckí, členovia levočskej súkromnej bezpečnostnej služby Alfa SBS, ktorí už tretiu sezónu strážia národný park. "Nebyť toho, že sa uhnem, bol by mi zarúbal sekerou do hlavy," hovorí otec - Jozef Žabecký. V susedstve letanovskej rómskej osady, kde sídli ich maringotka, služobne žije od začiatku. Vie svoje. "Vtedy nám museli pomáhať aj štátni policajti a Róm dostal podmienku. Odvtedy som ho nevidel. Keď už sme pri štátnych, spolupráca s nimi aj s obecnou políciou v Letanovciach je veľmi dobrá." Gerojstvo Rómov vraj trvá dva-tri dni, kým neminú peniaze. Potom sú už krotkejší.
      “To je typický obrázok, že vy z lesa a oni do lesa?”, pýtam sa strážcov po návrate jednej z niekoľkokrát opakovaných obchôdzok za deň. "To idú na haluze, majú to povolené. Aspoň čistia les," komentuje situáciu syn Dušan. Vo vynachádzavosti by ste mohli Róma, ktorý nemá skončenú ani polovicu povinnej školskej dochádzky, obdivovať. "Sledovali sme napríklad prelet stíhačiek a v korune stromu sme náhodou uvideli zarúbanú sekeru. Alebo si ich skrývajú pod pne. Tohto leta sa mimoriadne činili. Kým sme tu neboli, pretože strážime len od septembra do konca apríla, Zelenú horu riadne preriedili. Naše teritórium sa ťahá od Hrabušíc až po zjazdovku pri Čingove, takže máme čo obchádzať. Ale Rómovia si podelili územie, jedno "spravujú" hrabušickí a druhú polovici letanovskí. Je veľká škoda, že nie sú peniaze na to, aby sa lesy Národného parku Slovenský raj strážili celý rok."
      Prešibaní Rómovia z letanovskej osady posielajú na prezvedy svoje deti. Keď zaznie "Nane žandaris" (žandári tam nie sú), les berú útokom. Myslia si, že členovia Alfa SBS sú na obchôdzke. Ale tí majú tiež svoje finty, a tak vzájomné stretnutie býva neraz zaujímavé. "Vtedy im zoberieme drevo, sekery, vypýtame si občiansky a hlásime ich na okresný úrad - priestupkové. Tam im môžu napariť pokutu do výšky 5 tisíc korún..."
      Aj tak je to nič proti tomu, o čom vypovedajú lesy Národného parku Slovenský raj. Pne do výšky pása dospelého človeka trčia do neba a sú smutným svedectvom necitlivosti človeka. Miliónové škody, ktoré nikto nikdy nevráti a nesplatí. Všeobecne sa o tom vie, píše sa o tom a nič sa nerobí, resp. minimálne. Pritom v Slovenskom raji majú svoje lesy aj súkromné osoby, urbariáty, cirkev, obce, ale okrem štátu na stráženie neprispieva nikto. Akurát štátne lesy prepožičali SBS Alfa maringotku. Inak sa nikto nestará. Dokedy?


      Gabriela Rerková