Záchranárske vrtuľníky odleteli domov s ministerským ocenením

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 30.10.2000
    Hrabušice - Požiar v Slovenskom raji sa stabilizoval na rozlohe 64 hektárov (z toho 2 v súkromnom vlastníctve) a situácia sa upokojila natoľko, že krízový štáb včera odvolal tri vrtuľníky. Posádka českého a poľského vrtuľníka odletela domov, na letisku v Poprade im minister životného prostredia Slovenskej republiky László Miklós odovzdal ceny svojho ministerstva ako výraz vďaky za doterajšiu pomoc. Do Poľska odišiel aj slovenský vrtuľník súkromnej spoločnosti ATE Poprad. "Za zahraničnú pomoc musíme poskytnúť iba náhradu pohonných hmôt. To znamená, že vrtuľníky prišli s plnými nádržami a s plnými aj odídu. Okrem toho sme zabezpečovali ubytovanie a stravu posádok," uviedol plk. Dr. Ján Barila z odboru požiarnej ochrany Krajského úradu v Košiciach. Všetky tieto náklady zaplatia Lesy Slovenskej republiky, ide o čiastku 1,5 milióna korún.
    Po šiestich dňoch záchranných prác sa oheň nerozširuje. Požiar, ktorý nezasiahol všetky časti haseného územia, zabezpečujú hlavne pozemné jednotky. Požiarnici budú dnes nasadzovať sily viac dovnútra požiaroviska, nie na jeho okraj. Pomáhajú im dva vojenské maďarské vrtuľníky a jeden slovenský. Kvôli turbulencii museli včera lietať vyššie ako zvyčajne. Maďari údajne svoju účasť na akcii privítali, pretože môžu prvýkrát vyskúšať svoju techniku v horskom teréne. Podľa ochranárov je najvyšší horiaci bod Slovenského raja v nadmorskej výške 1000 metrov nad morom. "Požiarnici použili v týchto dňoch 64 rôznych druhov techniky a vrtuľníky vyliali na požiarovisko 1349 kubických metrov vody, čo predstavuje približne 165 veľkých cisterien. Mohlo dôjsť k šíreniu požiaru do nedozerných rozmerov. Maximálne nám vyšli v ústrety aj okolité obce. Keď sme požiadali niektorú fabriku, že je treba vyrobiť súčiastku do požiarnej techniky, pracovali aj v noci. Najmä je potrebné vyzdvihnúť Bansko-montážny závod a Rušňové depo v Spišskej Novej Vsi," konštatoval J. Barilla. Podľa neho bol najkritickejším dňom požiaru piatok 27. októbra. "V sobotu zase bolo v teréne 484 ľudí.
    Od 25. októbra bola na mieste expertná skupina na zisťovanie príčin požiaru. Odišla po troch dňoch, ale výsledky ešte nie sú k dispozícii," povedal J. Barilla. Minister životného prostredia SR L. Miklós uviedol aj predbežný prepočet škôd za svoj rezort. "Požiar zasiahol aj 20 hektárov národnej prírodnej rezervácie. Na zasiahnutom území zhorelo 36 druhov chránených rastlín, ktorých ideová škoda je asi 100 miliónov korún. Predchádzať takýmto požiarom je možné, keď bude veľa ľudí v teréne. Preto sa snažíme integrovať stráž ochrany prírody a ostatné typy stráže. Prečo by nemali ohlasovaciu povinnosť napríklad aj členovia poľnej stráže," dodal L. Miklós.


    (Tomáš Repčiak)