Napriek medzinárodnej pomoci sa požiar šíri bližšie k Popradu

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 27.10.2000
    ZÁCHRANA - Rozsah môže byť podstatne väčší ako pred dvadsiatimi rokmi, keď vyhorela vzácna roklina vo Veľkom Kyseli.

    Hrabušice - Požiar v Slovenskom raji pri Hrabušiciach už trvá piaty deň a zhltol majetok za milióny korún. Od včera rána pomáhali slovenským požiarnikom pri hasení vrtuľníky z Čiech, Poľska a Maďarska. Český vrtuľník hasí pomocou Bambi vaku s objemom 800 litrov vody, vrtuľník poľského ministerstva vnútra má vak s objemom 1200 litrov. Z dôvodu prehustenia letového priestoru pozastavil štáb záchrannej akcie let dvoch turbočmeliakov z Air service z Košíc. Do akcie zapojili záchranári členov jednotky Civilnej ochrany z Humenného a počas celého dňa boli pripravené aj jednotky zo Žiliny. Počas prvých zásahov zahraničných vrtuľníkov prišli zástupcovia štátnej správy a miestnej samosprávy do rómskej osady v Hrabušiciach. Odovzdali rodinám obetí požiaru sústrastné telegramy a finančnú pomoc.
    Posledné informácie, ktoré mal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua, hovoria o ďalšom šírení sa ohňa. "Už je jasné, že sa oheň rozšíri až do Popradského okresu. Požiar nezasiahol prírodnú rezerváciu Vernárska tiesňava. Predpokladám, že rozsah požiaru môže byť väčší ako pred dvadsiatimi rokmi vo Veľkom Kyseli. Odhad môže byť väčší ako 50 hektárov," tvrdí D. Bevilaqua. Oficiálna hodnota jedného hektára lesa v Slovenskom raji je 6 miliónov korún, takže v týchto chvíľach sa blížia škody na majetku k číslu 300-miliónov korún. Oheň sa šíri mladým porastom, korunami aj horiacimi kmeňmi stromov, ktoré padajú do doliny. "O rozsahu požiaru je ťažko niečo povedať. Z vrtuľníka to nebolo presne vidno, je však oveľa väčší ako v predchádzajúcich dňoch. Chvalabohu, kompetentní prijali myšlienku, že teraz nejde o peniaze," dodal D. Bevilaqua.
    V Hrabušiciach dnes o 15. hodine pochovajú obete požiaru. Na obrade sa zúčastní aj minister pôdohospodárstva Slovenskej republiky Pavol Koncoš. V obci je celodenný smútok, reštaurácie a pohostinstvá sú zatvorené. Rodinám obetí prispeje obec na náklady spojené s pohrebom.


    (Tomáš Repčiak)