Oheň už pohltil šesť ľudí a naďalej spaľuje lesy Slovenského raja

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 26.10.2000
    KATASTROFA - Našli ich ohorených v neprirodzených polohách * Vrtuľník nepomáha, budú musieť požiadať o medzinárodnú pomoc * Slovensko má iba jeden polievací vak.

    Hrabušice - Šesť uhorených ľudí, viac ako 15 hektárov zničeného vzácneho lesa, napätá situácia v Hrabušiciach, osobné tragédie, bezradnosť požiarníkov v boji s vyčíňajúcim živlom - to je obraz dnešných dní pri obci Hrabušice na severe Slovenského raja.
    Požiar v lokalite zvanej Predná Krompľa v katastri Hrabušíc zbadal v pondelok večer jeden z tunajších lesníkov. Vtedy tvrdil, že horí národná prírodná rezervácia Tri kopce. O deň neskôr bolo všetko očividné, dym stúpal z lesov v nedostupnom teréne. Požiarnici zo Spišskej Novej Vsi však nemohli použiť terénne auto - služobná Lada je pokazená. Starosta Hrabušíc aj lesníci ratovali svoj majetok a na pomoc brali koho mohli. Tak sa stalo, že sa tridsať pracovníkov verejnoprospešných prác v Hrabušiciach dostalo z bezpečnej časti Slovenského raja zoči voči plameňom. Boli to Rómovia, ktorí v podstate nevedeli, o akú nebezpečnú situáciu na svahu Prednej Kromple ide. Ich úlohou bolo spraviť priekopy a zabrániť tak postupu ohňa. Oheň sa podľa požiarníkov šíril z vrcholu kopca na svahy, ktoré majú niekde až 60-stupňový sklon. Spiš bol v tom čase suchý, dlho nepršalo, a tak o niekoľko hodín horelo až desať hektárov vzácneho pôvodného lesa. Približne o 14. hodine sa stratili niektorí VPP-čkári. Pri obhliadke požiaroviska sa naskytol Hrabušičanom hrozný pohľad. Šesť ohorených tiel bolo na zemi vo zvláštnych polohách - niektoré čupeli, niektoré ako keby sa pokúšali odplaziť. Až o niekoľko hodín neskôr policajti zistili, že ide o telá 37-ročnej Emílie P., rovnako starej Boženy M., 36-ročného Miloša G., 39-ročného Rudolfa K., 17-ročného Rastislava Ž. a mladej, 16-ročnej Kamily Ž. Podľa jednej z verzii postupoval oheň tzv. tepelným komínom. Teplo najprv vyhrialo miesto, ktoré za niekoľko sekúnd celé vzplanulo a ľudia v šoku nestihli ujsť. Niektorí Rómovia hovoria o tom, že upozorňovali svojich kolegov na nebezpečenstvo. Zohavené telá museli kvôli tme odniesť z požiaroviska až druhý deň ráno. Pracovníci pohrebnej služby Findura neboli vôbec spokojní, že museli znášať telá 300 metrov po kopci.
    Oheň postupoval ďalej. Včera ráno prišiel na miesto nešťastia vrtuľník letky ministerstva vnútra MI-8 s tzv. Bambi vakom na zhadzovanie vody. Na Slovensku je údajne jediný takýto vak, aj ten má však kapacitu len 1200 litrov vody. "V zahraničí používajú aj vaky, ktoré odnesú 9-tisíc litrov vody. My však máme zastaraný technický park a vrtuľník MI-8 odnesie iba tento 1200-litrový," uviedol nadporučík Oto Hudec z letky Ministerstva vnútra SR v Banskej Bystrici. Problémom je stále vodný zdroj pre vrtuľník, keďže v blízkosti požiaroviska nie je žiadna vodná nádrž. Preto požiarnici prečerpávali vodu do Bambi vaku z cisterien v autách. Letová hodina vrtuľníka stojí 40-tisíc korún a o čosi lacnejšia bola ponuka jednej zo súkromných košických firiem. Disponujú Čmeliakmi upravenými na zhadzovanie väčšieho množstva tekutiny. Vrtuľník však nestačil, ani keď použili špeciálne zmäkčovadlo (podobné saponátu). "Musí sa navigovať zospodu. Keď to horí a sú tam stromy, tak tých tisíc litrov vody zachytia," tvrdí veliteľ zásahu plukovník PO Vladimír Buc. Na pomoc prišli Hrabušičanom nielen požiarnici zo Spišskej Novej Vsi, Levoče, Spišského Štvrtku, ale aj členovia jednotky Civilnej ochrany z Humenného. Za posledné dva dni sa v okolí Prednej Kromple vystriedali desiatky dobrovoľníkov-záchranárov. Napriek tomu sa zdá, že je hasenie neúčinné. Prvý deň požiaru strovil 12 hektárov lesa za 700 tisíc korún, ďalší deň sa škody rozšírili na 15 hektárov. "Oheň je už v národnej prírodnej rezervácii Tri kopce. Sú to obrovské škody na pôvodných porastoch," skonštatoval riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua. Podľa neho je požiar výsledkom hospodárenia v chránenom území. To je zase odrazom chaotickej situácie vlastníckych vzťahov v Slovenskom raji.
    Zložitosť situácie pochopili aj členovia vlády Slovenskej republiky. Minister pôdohospodárstva Pavol Koncoš si miesto vyčíňania živlov prezrel včera napoludnie. "Netreba teraz pozerať na peniaze. Ak je možnosť použitia ďalších vrtuľníkov, tak vás prosím, aby ste o ne požiadali," uviedol P.Koncoš a dodal, že Slovensko bude musieť požiadať aj o medzinárodnú pomoc pri hasení Slovenského raja.
    Kým požiarnici zachraňujú lesy, situácia v Hrabušiciach je napätá. Rómovia obviňujú starostu obce Ladislava Juhása z toho, že poslal niektorých z nich na smrť. Ten popiera, že by vydal takýto príkaz. "O všetkom som sa dozvedel poobede, ešte som im nechal poslať salámu a chlieb," tvrdí L. Juhás. Vedľa obecného úradu v Hrabušiciach visí čierna zástava, Rómovia postávajú pri neďalekom pohostinstve a sľubujú, že celú vec poženú až do parlamentu. Slovenský raj zatiaľ prichádza, podobne ako to bolo vo Veľkom Kyseli v roku 1976, o nevyčísliteľné hodnoty. Na podloží tohto prírodného skvostu sa len ťažko uchytí nejaký porast, prírode trvalo 250-tisíc rokov, kým scenériu sformovala do súčasnej podoby. "Bude trvať ďalších dvadsať rokov, kým sa v Kyseli čiastočne obnoví vegetácia," ilustruje katastrofu V. Buc.
    Situácia s požiarom v Hrabušiciach sa v podvečer opäť skomplikovala. Hoci predpoludním mali požiarnici a záchranári plamene pod kontrolou, o 13:30 sa strhol silný vietor, ktorý oheň preniesol na severnú stranu hrebeňov Prednej a Vyšnej Kromple. Na týchto miestach je 110 ľudí zo Záchrannej brigády civilnej ochrany v Humennom, ktorí sa snažia plamene krotiť pomocou jednoduchých prostriedkov, ako sú lopaty a rýle. K dispozícii majú aj cisternové Pragy V3S, ktoré lepšie prechádzajú lesným terénom ako požiarnické zásahové vozidlá. Hasenie pokračovalo až do zotmenia, potom z bezpečnostných dôvodov museli techniku stiahnuť.


    (Tomáš Repčiak)