Horiaci les v Slovenskom raji nemáme poriadne čím hasiť

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Sme, 26.10.2000
    HRABUŠICE - Vrtuľník s 1200-litrovým vakom na vodu včera od rána pomáhal pri likvidácii katastrofálneho lesného požiaru v Slovenskom raji. Požiar vypukol v pondelok večer v katastroch obcí Hrabušice a Betlanovce (okres Spišská Nová Ves) a v jeho plameňoch zomreli dve 37-ročné ženy, dvaja muži vo veku 39 a 27 rokov, 16-ročné dievča a 17-ročný chlapec. Telá obetí sa z miesta požiaru podarilo dostať až včera predpoludním. Požiarnici na katastrofy podobného rozsahu nie sú pripravení. „Vak na vodu, ktorý sme dnes použili, je jediný na Slovensku. Samozrejme, jestvujú zariadenia s oveľa väčším obsahom. Vrtuľník MI-8 by ich však neuniesol. Žiaľ, na takéto požiare nie sme pripravení. Potrebovali by sme minimálne ešte jeden vrtuľník s vakom,“ hovorí npor. Oto Hudec z okresného odboru protipožiarnej ochrany v Banskej Bystrici.
    Hrabušice navštívil aj minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš. „Je to tragédia. Zodpovední ľudia, ktorí majú na starosti likvidáciu požiaru, postupujú prezieravo, zodpovedne. Predpokladám, že nasadená technika predsa len pomôže, aj keď terén je mimoriadne náročný a rozsah požiaru pomerne veľký.“
    Včera požiar zasiahol okolo 15 hektárov lesného porastu a šíril sa ďalej. Popoludní plamene prenikli aj do národnej prírodnej rezervácie Tri kopce. V tom čase už do lokality nasadili stovku príslušníkov 73. záchrannej brigády civilnej ochrany z Humenného. Podľa vedúceho zásahu plk. Vladimíra Buca do ťažkého terénu sa nemá šancu dostať ani protipožiarny tank. Jedinou možnosťou je ručné hasenie a vrtuľník.
    Na otázku SME, či rezort pôdohospodárstva vzhľadom na vážnosť situácie neuvažuje požiadať o medzinárodnú pomoc, minister Koncoš odpovedal: „Hovorili sme o tom s veliteľom operácie. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, čaká sa len na overenie účinnosti hasenia pomocou vrtuľníka.“ Okresný úrad vyšetrovania v Spišskej Novej Vsi vyhlásil pátranie po neznámom páchateľovi pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia. Podľa viacerých svedkov mohol požiar vzniknúť neopatrným spaľovaním zvyškov dreva po ťažbe.


    (MIKULÁŠ JESENSKÝ)