Rómovia z Letanovského mlyna pracujú a Slovenský raj nerúbu

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 24.10.2000
    Letanovský mlyn - Ochranári zo Slovenského raja zatiaľ splnili predsavzatie skoncovať s nepovoleným výrubom stromov v blízkosti Letanovského mlyna. Všetkých 24 členov Občianskej stráže lesov Národného parku Slovenský raj (NPSR) stráži hranicu lesa pred vstupom samozvaných drevorubačov. Trojzmennú 6-hodinovú stráž vykonávajú Rómovia z Letanovského mlyna formou verejnoprospešných prác. Pracovné podmienky však nemajú ľahké, chýba im oblečenie na zimu a pracovná obuv. "Viacerí sponzori nám sľúbili pomoc, zatiaľ však iba sľubujú. Každú chvíľu príde zima a my potrebujeme pre našich zamestnancov otepľovacie maskáče a kanady," uviedol riaditeľ Správy NPSR Ing. Dušan Bevilaqua. Vyjadril sklamanie z toho, že v celej záležitosti chýba väčšia podpora sponzorov. Sám údajne zaplatil 5-tisíc korún za dva mobilné telefóny a baterky pre strážcov.
    Keďže je drevo pre obyvateľov osady nutnosťou (nie je tam elektrina, voda ani plyn), museli ho ochranári zabezpečiť inde. Rómovia dostávajú drevo z výrubu nežiaducich, tzv. náletových drevín v lokalite Levočských lúk a z hrabušických lesov. Celkovo 33 mužov zháňa drevo, ak sa osvedčia, získajú ďalšie pracovné možnosti. Niektorí členovia strážnej služby z Letanovského mlyna sú však nespokojní. "Mám len o 700 korún viac, ako som mal vtedy, keď som nestrážil. Drevo mám, ale musím platiť za jeho odvoz," tvrdí R. K. Dostatočne motivovaní sa necítia ani ďalší muži zo služby. D. Bevilaqua má na celú vec iný pohľad. "Formou VPP vyplácame dlhodobo nezamestnaným, ktorí majú pracovný pomer na plný úväzok, presne 4537 korún. Nemôžeme ísť nad alebo pod číslo stanovené internou smernicou Národného úradu práce SR. VPP-čkari si platia 2066 korún na zdravotné poistenie, pracujú šesť hodín. Hlavným prínosom ich práce je fakt, že opäť získali nárok na sociálne dávky v plnej výške. Niektorí z nich pracujú vôbec prvý raz. Sú to muži, ktorí sa narodili v 80-tych rokoch. Boli veľmi prekvapení, že je treba ráno vstávať a vydržať pracovať celý deň," hovorí D. Bevilaqua.
    Skúsenosti so strážcami má zatiaľ výborné. "Jeden z našich ľudí, Ján Antoš, vzal sekery a pobúchal skúšobne na stromy. Stráž okamžite vybehla hľadať vinníka," tvrdí D. Bevilaqua. Pripúšťa, že si za dovoz dreva musia Rómovia platiť 30 korún na kilometer. Doteraz prišlo do osady 45 fúr rôzne veľkého dreva, ochranári a letanovskí Rómovia hodlajú vo zvážaní pokračovať. "Chcem, aby za drevo zaplatili. Keby ho mali zadarmo, mohli by s ním kupčiť. Musíme dokázať, že to ide. Zatiaľ sa najviac prejavujú vedľajšie efekty celého projektu. Rómovia v osade sociálne dozrievajú. Tí, čo zvážajú drevo, sú zamestnaní na VPP do konca novembra, strážnici do konca roka. Bol by som šťastný, keby sa VPP-čka posunuli do nového roku. Keby som mohol, zamestnám ich všetkých. Zatiaľ upravili okolie, vyčistili potok a na jar pri ňom vysadíme vŕby. Projekt sme šili horúcou ihlou. Keby som mal čas ho pripraviť, takéto chyby by neboli. Zatiaľ sa ale držia, uvidíme, čo bude, keď napadne sneh. Ale teraz títo ľudia nielenže nerúbu chránené stromy Slovenského raja, ale naopak vytvárajú hodnoty," dodáva D. Bevilaqua.


    (Tomáš Repčiak)