V Národnom parku Slovenský raj treba platiť

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Národná obroda, 12.9.2000
    Iniciátori sa vyhrážajú, že ak sa platby zrušia, odmontujú rebríky aj reťaze.

    Bratislava - „A vstupenky máte?“ zarazí turistov pred vstupom do Národného parku Slovenský raj dôrazná otázka mladíka v malej drevenej búdke. Na prekvapenú reakciu ,prečo vstupenky‘ odpovie, že na údržbu národného parku. Keď turisti nechcú zaplatiť, pretože požiadavku mladíka považujú za absurdnú, mávne rukou: „Tak teda choďte, ale nabudúce...“.
    Takto slovenských aj zahraničných turistov vítajú na viacerých miestach národného parku. „Ukážka“ Národnej obrody bola z turistického strediska Čingov. Inde to však vyzerá dramatickejšie. Podľa našich informácií situácia došla až tak ďaleko, že v turistickom centre Podlesok „vyberači“ zatarasili cestu a návštevníkov Slovenského raja bez zaplatenia povinného poplatku odmietali pustiť ďalej.
    „Turisti sa na to sťažujú stále, ale my s tým nemôžeme nič robiť,“ povedal pracovník Horskej služby so sídlom na Čingove, odkiaľ vedie niekoľko vyhľadávaných turistických trás. V rovnakej pozícii je aj Správa Národného parku Slovenský raj. „Obce v blízkosti Slovenského raja vyberajú poplatky za používanie majetku obcí, ktorý bol na ne prevedený z Okresnej správy cestovného ruchu. Ide o rebríky, reťaze, lavičky. Mal by to byť dobrovoľný príspevok, ale vieme, že obce si to vynucujú, na čo máme aj sťažnosti. My však tento majetok nespravujeme, preto do toho nemôžeme zasahovať,“ uviedol pre Národnú obrodu riaditeľ Správy Národného parku Dušan Bevilaqua.
    Turisti si kladú otázku, či by im v prípade nepriaznivého počasia vrátili peniaze a či by si nemohli kúpiť aj výhodný permanentný lístok. Na okresnú prokuratúru bol už podaný podnet na prešetrenie vyberania poplatkov zo strany obce Hrabušice, v katastri ktorej leží spomenutý Podlesok. Polícia vyberanie poplatkov hodnotila ako priestupok. „Žiadny zákon však porušený nebol, obec to riadne nariadila. Je to správne, potrebujeme peniaze na údržbu a opravu rebríkov, reťazí a stúpačiek. Ak ich turisti používajú, je prirodzené, že by za to mali platiť poplatok - sme v trhovom hospodárstve, poskytujeme predsa turistom služby,“ tvrdí starosta Hrabušíc Ladislav Juhás.
    „Nariadenie obce by mohla zrušiť len Národná rada, ale v tom prípade by sme hneď odmontovali rebríky, nech si turisti donesú vlastné,“ poznamenal starosta. Železnými alebo drevenými rebríkmi a tzv. stúpačkami - železnými konštrukciami slúžiacimi na prechod nad vodou alebo nad strmými úsekmi - je Slovenský raj charakteristický. Je však pravda, že na viacerých miestach sa stúpačky nezdajú pevné a niektoré rebríky sú labilné.
    Obec Hrabušice vyberá po 15 korún. „Poliaci nám platia so samozrejmosťou, relatívne aj Česi, len Slováci hundrú, krútia hlavami a nechcú zaplatiť,“ konštatoval starosta. Na Slovensku sa povinné vstupné ešte vyberá na náučnom chodníku Monkova dolina - Kopské sedlo v Belianskych Tatrách.


    (Gabriela Bachárová)