Návštevníkom mesta chýba v kostolnej veži iba výťah

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 2.8.2000
    Spišská Nová Ves/Gelnica/Levoča - Jedinou vežou, ktorú využívajú ako turistickú rozhľadňu, je kostolná veža v Spišskej Novej Vsi. S výnimkou pondelka môže počas turistickej sezóny návštevník mesta výstúpiť každý deň do výšky 43 metrov a uvidieť ho z najvyššej veže na Slovensku. "Myslím si, že turistov je na veži dostatok. Horšie je to s počasím. Keď je pekne, príde sem aj tridsať turistov denne, niekedy viac. Ak prší, tak tu máme za celý deň do desať ľudí." uviedla sprievodkyňa Mariana Pramuková. Podľa nej si však vyžaduje najvyššia veža na Slovensku väčšiu propagáciu. "Chodia sem väčšinou Česi a Poliaci, chodia aj Maďari a Američania. Nepostrehla som, že by sa sťažovali. Potrebovali by už iba výťah ..." dodala M. Pramuková.
    Jedinou vežou v Gelnici a pravdepodobne aj v celom okrese, ktorá by mohla slúžiť ako skvelá rozhľadňa pre turistov, je veža na tamojšom baníckom múzeu. Napriek tomu, že pohľad z nej je úchvatný, návštevníci múzea či mesta sa ním nemôžu pokochať. "Výstup na vežu je príliš riskantný na to, aby sme do nej mohli vpustiť turistov Je veľmi slabo osvetlená a vedú do nej rebríky, po ktorých výstup je veľmi nebezpečný." povedala riaditeľka Baníckeho múzea v Gelnici Darina Demková. Sprístupneniu veže by musela predchádzať rozsiahla rekonštrukcia, na ktorú mesto v súčasnosti nemá potrebné finačné prostriedky. Ako povedal prednosta mestského úradu Jozef Humeňanský tento zámer vraj prachom nezapadne a predstavitelia mesta veria, že v budúcnosti sa im ho podarí zrealizovať.
    Turistickú atrakciu v podobe výstupu na vežu Kostola svätého Jakuba v Levoči plánuje aj tunajší rímskokatolícky farský úrad. Podľa slov Mons. Františka Dlugoša je veža historicky pre tieto účely predurčená. "Predpokladom je ukončiť základné práce, aby sme mohli vežu sprístupniť. Približne od prvého septembra by sa malo začať s rekoštrukciou severnej strechy kostola a so stavbou lešenia veže. Práce budú financované Ministerstvom kultúry SR. Dva milióny už prišli, ďalšie dva sú prisľúbené. Všetky financie pôjdu na opravu strechy. Potom budeme uvažovať aj o spomínanej atrakcii." dodal F.Dlugoš.


    (nov, rep, dub)


Poznámka: Telefonický kontakt 0965/21330