V Slovenskom raji je z roka na rok menej Holanďanov a Nemcov

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 12.7.2000
    ČINGOV - V týchto dňoch navštevujú Národný park Slovenský raj prevažne poľskí a českí turisti. Predavači suvenírov v lokalite Čingov pociťujú najmä úpadok záujmu holandských a nemeckých turistov. Poliaci a Česi uprednostňujú ubytovanie v chatách a väčšinou nemajú záujem o okolité historické pamiatky. Niektorým poľským turistom prekáža údajné nedostatočné značenie chodníkov v Slovenskom raji.
    "Sme tu týždeň. Slováci sú veľmi milí ľudia, na každom kroku sa stretávame s otvorenosťou. Problémy sme tu zatiaľ nemali. Iba strava je drahá a bez chuti," tvrdí Andrzej W. Do informačného turistického centra na Čingove prichádza denne asi 200 ľudí. "Je tu strašne veľa Poliakov a Čechov. Pýtajú si od nás najmä informácie o turistických trasách. Veľký záujem je o mapy a pohľadnice," uviedla informátorka Miriam Leskovjanská.
    Jednou z možností, ako získajú domáci a zahraniční návštevníci informácie o tomto národnom parku, je internet. "Informácie o Slovenskom raji sme si stiahli z internetu. Zistili sme si aj to, čo sa tu dá pozrieť a objednali sme si chatu. Sme tu iba prvý deň, takže úroveň služieb ešte nemôžeme posúdiť. Sme z Bratislavy a nevieme, aké služby tu sú, či sa tu dá stravovať. Ale jedna vec nám trošíčku prekáža, mohlo by tu byť väčšie strážené parkovisko.
    Zaujímajú nás pešie túry," hovorí jedna z návštevníčok. "Prišli sme sem cez cestovnú kanceláriu. V Slovenskom raji sme boli už niekoľkokrát. Zatiaľ sa toho veľa nezmenilo v porovnaní s obdobím pred pätnástimi rokmi. Je ešte čo rozvíjať na tomto turisticky zaujímavom mieste. Zatiaľ Slovenský raj žije stále z toho, čo má od prírody, ale málo z toho, čo má od ľudí. Takže hlavne ľudia si musia takpovediac švihnúť," myslí si turista Jaroslav Vinduška. Opačný názor vyjadrili turisti z Hodonína. "Služby sú tu na perfektnej úrovni. Nebola som tu asi tri roky. Nič poriadne tu vtedy nebolo. Teraz je tu síce malý obchod, ale dá sa v ňom kúpiť všetko. Môžeme sa tu najesť a aj deti tu majú preliezky. Na Čingove by sa snáď zišlo nejaké ihrisko pre deti," uviedla Lenka Flamíková z Hodonína.


    Tomáš Repčiak