Náročný turista chce dovolenku u nás vychutnávať naplno

10 Naj | Turistické strediská a ciele | Mestá a obce
  Prírodné rezervácie | Mapy | Mapa | Popis | Fotogaléria  
Chodníky a cyklotrasy | Webkamery | Výlety do okolia
Klikacia mapa s turistickými chodníkamiDetailná turistická mapa 1:50000


Spišský denník, 7.6.2000
    CESTOVNÝ RUCH - Problémom je zabezpečenie komlexných služieb. Naše cestovné kancelárie údajne nepropagujú Slovensko.

    Smižany - Napriek tomu, že o cestovnom ruchu a jeho možnostiach neustále hovoríme, stále existujú bariéry, ktoré jeho rozvoj brzdia. Na tento problém upozorňuje niekoľko rokov aj spolumajiteľka penziónu Spišský dvor v Smižanoch Viera Aštaryová, ktorá sa o nedostatkoch dozvedá priamo od návštevníkov. "Najmä zahraniční hostia upozorňujú na fakt, že večer nemajú kam ísť a nemajú sa kde zabaviť. Na jednej strane sa chválime krásnou prírodou, ktorá tu skutočne je, ale na druhej nevieme návštevníkovi ponúknuť kompletný servis služieb a ponúknuť mu rozptýlenie. Stáva sa aj to, že nedostanú chlieb a ja im ho zháňam na vlastné náklady, pretože sa nechcem vyhovárať, prečo je to tak." odôvodnila V. Aštaryová.
    Penzión navštevujú každý rok aj zahraniční turisti. Momentálne sa tu ubytovala pracovná skupina Turkov, Dánov, Poliakov a Slovákov, avšak stálymi hosťami sú najmä Poliaci, Česi a Slováci. Raritou nie sú ani Pakistanci, Austrálčania či Angličania. Penzión s kapacitou 34 miest tento rok obohatilo fitnes centrum so saunou, aj možnosti zahrať si volejbal a ping-pong.
    "Zatiaľ máme vypredaný júl a voľný je len posledný augustový týždeň. V porovnaní s minulým rokom je situácia lepšia. V poslednom období sme nadviazali spoluprácu s cetovnou kanceláriou v Olomouci. Mrzí ma, že naše cestovné kancelárie nepodporujú domáci cestovný ruch a nepropagujú Slovensko." uviedla na margo súčasných problémov V. Aštaryová. Ako vraví, v otázke cestovného ruchu už absolvovala mnoho stretnutí. Doposiaľ je stále dilemou, či turistov môžu prilákať pozatvárané obchody a pribuchnuté dvere reštaurácií po 22. hodine.


    (dan)